Ostatnio mój starszy syn dostał na zadanie domowe, przedstawić w dowolnej formie, przeczytaną przez siebie lekturę. Postanowił wykonać lapbooka – jest to ciekawe narzędzie edukacyjne, które mocno zmusiło nas do kreatywności.

Czym są lapbooki?
Lapbook to kreatywna forma edukacyjna, która polega na tworzeniu własnoręcznie zrobionego minialbumu tematycznego. Wykorzystuje się do tego celu łączone ze sobą kartki papieru bądź tektury, które wypełnia się różnymi materiałami takimi jak rysunki, wykresy, składane notatki i kieszonki na informacje. Pomimo swojej prostoty lapbooki są coraz bardziej popularne w nauczaniu, szczególnie w kontekście nowoczesnej edukacji. Mogą być wykorzystywane we wszystkich etapach edukacji, począwszy od przedszkolaków, a kończywszy na uczniach szkół średnich. Taką „książkę projektową” można zrobić praktycznie z każdego tematu, np. z matematyki, języka, historii. Dodatkową zaletą jest to, że, jeden temat może być przedstawiony na wiele sposobów, a wszystko zależy od pomysłowości autora.
Lapbooki są szczególnie cenione za to, że uczą dzieci organizacji informacji, umiejętności badawczych, a także kreatywności i wyobraźni. Ponadto, ze względu na swój interaktywny charakter, są w stanie zaangażować uczniów, którzy mogą mieć trudności z bardziej tradycyjnymi formami nauki.
Jak stworzyć lapbooka?
Najpierw musieliśmy zaplanować strukturę naszej „książki projektowej”. Standardowo lapbook składa się z trzech elementów: dużych bazowych kartek, mniejszych kart z opisami oraz interaktywnych, składanych elementów. Lektura mojego syna to całkiem fajna i pouczająca książka, pt.: „Kapelusz Pani Wrony”, zawiera jednak cztery różne historie, co sprawiło nam nie lada problem w rozplanowaniu ich na jednym małym lapbooku. Kiedy jednak po kilku próbach ustaliliśmy układ, było już tylko prościej. Z każdej historii zebraliśmy takie same informacje: tytuł opowiadania, główni bohaterowie, czas i miejsce akcji, plan wydarzeń oraz morał. Potem pozostało nam tylko zrobić ruchome elementy. Można samemu zaprojektować i zrobić składane zakładki lub skorzystać z gotowych szablonów w internecie. Tutaj tak naprawdę to kreatywność i pomysłowość odgrywa największą rolę. My zrobiliśmy trochę własnych szablonów, wydrukowaliśmy zdjęcia bohaterów z książki i uzupełniliśmy ręcznie niektóre zakładki. Do tego na każdej stronie rysowaliśmy albo wyklejaliśmy głównego bohatera opowiadania.


Efekty i korzyści z tworzenia lapbooka.
Kiedy lapbook został skończony, syn z dumą zaprezentował go w szkole i podzielił się zdobytą wiedzą. Ponieważ lapbook był wymyślony i tworzony przez niego, było mu z pewnością dużo łatwiej zapamiętać, a potem przedstawić lekturę. Sam proces nauki stał się z pewnością łatwiejszy, bardziej angażujący i zindywidualizowany. Dzięki pracy nad lapbookiem poza samą wiedzą o lekturze, mój syn musiał wykazać się umiejętnością planowania pracy, wyszukiwania informacji, a także kreatywnością i pomysłowością. Nieźle jak na mini album z kolorowych kartek.
Chętnie podzielimy się naszym opracowaniem i udostępnimy gotowe szablony, aby ułatwić Ci pracę.