Na temat projektów PBL (Project — Based Learning) pisałam już kilkukrotnie. To innowacyjne podejście do edukacji, które angażuje dzieci w rozwiązywanie realnych problemów, rozwijając ich umiejętności współpracy i krytycznego myślenia. Na moim blogu możecie znaleźć kilka propozycji projektów PBL, np.: projekt własnego mieszkania, miasta lub projekt zoo. Moje dzieci bardzo lubią taką formę nauki. Właściwie nie traktują tego jak edukację, dla nich to po prostu kolejna zabawa. Wycinają, kleją, planują, potem liczą i sprawdzają swoje rozwiązania. Najfajniejsze w projektach PBL jest to, że nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Każdy ma swoje pomysły i wizje, które może przełożyć na papier i sprawdzić, czy faktycznie jego koncepcja jest dobra.
Cel projektu “Czas na Wakacje”.
Mój najnowszy projekt “Czas na Wakacje” jest bardzo na czasie, gdyż dotyczy wypoczynku, który zbliża się wielkimi krokami. To dobry czas, na przećwiczenie podstawowych umiejętności matematycznych na realnym zagadnieniu, jakim są wakacje. Projekt PBL “Czas na Wakacje” oparty na metodzie PBL pozwala dzieciom na samodzielne zaplanowanie wymarzonych wakacji, a jednocześnie uczy je, jak zarządzać budżetem. Projekt jest uniwersalny, może dotyczyć własnych wakacji, które dzieci planują dla siebie lub wakacji marzeń, które planują np.: dla swojego strudzonego nauczyciela, mamy, taty, babci lub kolegi. Budżet również nie został przeze mnie narzucony. Każdy może na początku założyć sam, ile powinien wynieść całkowity koszt wakacji, a potem na końcu sprawdzić, czy zmieścił się w swoich planach. Projekt, pt.: “Czas na Wakacje” ma na celu umożliwić dzieciom zdobycie umiejętności planowania podróży i zarządzania budżetem. To nie lada wyzwanie nawet dla dorosłych. Podczas pracy nad projektem dzieci muszą wybrać rodzaj transportów i noclegów, przeliczyć koszty posiłków i dodatkowych atrakcji, a także zaplanować trasę zwiedzania miasta. Okazuje się, że fajne wakacje mogą mieć różne ceny, niekoniecznie wysokie. Wszystko jest kwestią planowania i wyborów. Zarówno transport jak i noclegi mogą być różne. W podróż można jechać pociągiem lub samochodem, spać można pod namiotem lub w hotelu 4*, jedzenie również można przyrządzać taniej samemu w domu lub jadać codziennie w restauracji. To wszystko wpływa na budżet i całkowity koszt wakacji.

Nauka planowania i zarządzania finansami.
W projekcie jest też miejsce na zaplanowanie szczegółowo każdego dnia. Dzieci muszą zaznaczyć na zegarze godzinę danej aktywności i krok po kroku rozpisać plan dnia. Mają również możliwość zaplanowania zwiedzania miasta, muszą rozrysować dokładny plan zwiedzania, gdyż nie starczy czasu na wszystko. To też nie lada wyzwanie, aby w 5 dni znaleźć czas na każdą atrakcję i długi wypoczynek. Projekt, pt.: “Czas na Wakacje” daje możliwości do rozmowy o tym jak planować podróż, czy lepiej lecieć droższym samolotem i być szybciej na miejscu, czy taniej, a dłużej jechać samochodem? Czy wypoczynek to leżenie na plaży i czytanie książek, czy może sport i zwiedzanie? Czy warto na wakacjach gotować samemu i oszczędzić w ten sposób na przyjemności ? Czy lepiej szaleć i korzystać ze smaków wakacyjnych restauracji? Odpowiedzi oczywiście jest wiele, ale czy nasze dzieci kiedykolwiek się nad tym zastanawiały? Projekt, pt.: “Czas na Wakacje” to dobry pretekst, do ćwiczenia i nauki dzieci odpowiedzialności za swoje decyzje finansowe.
Zachęcam do pobrania za darmo i przetestowania mojego projektu “Czas na Wakacje”.