Group 399

Zabawy Kartograficzne dla Dzieci – jak bawić się mapą?

Pobierz Zabawy Kartograficzne dla Dzieci – jak bawić się mapą?

Sposób na naukę o świecie.

Dzisiaj będzie o mapach, naszym ulubionym temacie. Moje dzieci bardzo lubią zabawy związane z kartografią, uwielbiają tworzyć własne mapy, a jeszcze większą frajdę mają, gdy organizujemy grę terenową w poszukiwanie skarbów. Mapy to skarbnice wiedzy. Pokazują położenie gór, mórz, rzek i miast. Możemy podróżować, zwiedzać i poznawać świat nie wychodząc z domu. W dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie uczyć dzieci kartografii nie tylko, pokazując im analogowe mapy, ale także korzystając z interaktywnych źródeł, dzięki czemu nasze możliwości poznawania świata stają się nieograniczone.


Układanka z kontynentów.

Najprostszym sposobem jest stworzenie układanki składającej się z kontynentów, państw, mórz, oceanów, pasm górskich, pustyń, wulkanów itd. Dzieci mają za zadanie dopasować do siebie kształty do odpowiednich miejsc na mapie świata. Taką zabawę można zacząć od najmłodszych lat, wtedy elementy, które dzieci dopasowują są niewielki, np. kontynenty. Z czasem możemy wprowadzać więcej szczegółów i danych geograficznych.


Jak czytać mapę?

Kolejną czynnością, którą warto zrobić, jest nauka czytania mapy. Wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe. Zacznijcie od mapy pokoju lub mieszkania, spróbujcie razem narysować taki plan, a potem dziecko niech szuka zaznaczonych na mapie ukrytych drobiazgów. Pamiętajcie o tym, by zaznaczyć ściany, okna i drzwi, do tego całe wyposażenie wnętrza, np. meble, łóżka i sprzęt RTV. To świetne ćwiczenie na naukę orientacji w przestrzeni, a narysowanie planu mieszkania to nie lada wyzwanie.


Gry terenowe w poszukiwaniu zaginionego skarbu.

Jeśli opanujecie mapę mieszkania lub domu, śmiało możecie wyjść na podwórko lub ulicę. Mapa w terenie zawiera już zupełnie inne elementy. Trzeba zaznaczyć drogi, ogrodzenie, budynki, drzewa i trawnik. Kolejne wyzwanie do narysowania, zaplanowania wszystkiego na kartce i zorientowania się w terenie. W ramach zabawy w poszukiwanie skarbów możecie sporządzić mapę wcześniej, pochować w zaznaczonych miejscach koperty z zadaniami i kolejnymi wskazówkami, na samym końcu niech czeka skarb (dowolna drobna nagroda, która nagrodzi trud poszukiwań).
Mapa waszego osiedla, ulubionego parku lub trasy do szkoły.
Jeśli wciąż będzie wam mało, możecie stworzyć większą mapę, np. całego waszego osiedla lub trasy, jaką pokonujecie, idąc do szkoły. To doskonałe ćwiczenie na rozwinięcie umiejętności obserwacji przestrzeni, planowania i poznawania podstawowych elementów mapowych. Warto poszukać jak na mapach zaznaczane są chodniki, ogrodzenia, place zabaw, drzewa itp.

nauczaki kartograficzne karty pracy
nauczaki kartograficzne karty pracy


Zabawa mapą świata i podróż w nieznane.

Od najmłodszych lat bawimy się mapą świata. Najpierw szukaliśmy kontynentów. Teraz sprawdzamy gdzie leżą poszczególne państwa. Jakie mają flagi i stolice. Szukamy w intrenecie, jak ubierają się ludzie, którzy tam mieszkają, co jedzą, w co bawią się dzieci i w jakim języku mówią. Sprawdzamy, jak biegnie granica danego kraju i z kim sąsiaduje. Wycinamy, kleimy i kolorujemy wszystko, co dotyczy tego tematu, a z każdym miesiącem okazuje się, że trudno go wyczerpać. Moje dzieciaki często rysują swoje miasta, uliczki i chodniki. Zaczynali od przygotowanych przeze mnie szkiców kartograficznych z numerkami i legendą, by teraz samodzielnie tworzyć swoje własne mapy. Chętnie podzielę się materiałami, na których pracujemy. Pobierz za darmo i baw się razem z dzieckiem w kartografa.

Pobierz i odkoduj ukryte flagi Europy.

Pobierz i narysuj granice najsłynniejszych europejskich państw.

Pobierz zadanie dla kartografa – połącz numery i stwórz mapę.

Pobierz Zabawy Kartograficzne dla Dzieci – jak bawić się mapą?