nauczaki zadania adwentowe

Pomysły na Własny Kalendarz Adwentowy

Pobierz Pomysły na Własny Kalendarz Adwentowy

nauczaki zadania adwentowe

Odliczanie Dni do Świąt Bożego Narodzenia

Za oknem mróz i śnieg, zbliża się grudzień, ukochany przez dzieciaków miesiąc. My również wpadamy w szał świątecznych przygotowań. Mój syn najchętniej już w listopadzie przyozdobiłby cały dom i ubrał choinkę. Rozpoczyna się okres oczekiwania na Mikołaja, a potem na Święta Bożego Narodzenia. Dla nas magia Świąt zaczyna się już długo przed rozpakowaniem pierwszych prezentów pod choinką. Co roku bowiem robimy dla dzieci Własny Kalendarz Adwentowy, tak by mogli przez cały grudzień odmierzać czas do Świąt.

Od Tradycji do Nowoczesności

Obecnie kalendarze adwentowe przeżywają odrodzenie. Powstały w XIX wieku w Niemczech, gdzie do odliczania dni do Bożego Narodzenia używano świec, które były codziennie zapalane, aż do Wigilii. Później zaczęły powstawać kalendarze z okienkami, za którymi kryły się teksty biblijne, a potem czekoladki. Kalendarze szybko zdobyły popularność w całej Europie, również w Polsce.

Balans między Tradycją a Komercją

Zastanawiam się tylko, czy aby nie przesadzamy z tymi nowoczesnymi, bogatymi kalendarzami. Czy dla dziecka okres oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia ma być kojarzony codziennie z inną zabawką lub inną atrakcją? Czy nie popadamy przez to w spiralę większego konsumpcjonizmu, który tak bardzo charakterystyczny jest dla współczesnych czasów? Czy to jest właśni istota oczekiwań i tradycji adwentowej? Czy aby na pewno o to chodzi w przygotowaniach do Świąt? W ten sposób powstał pomysł na jeszcze jedną formę kalendarza adwentowego, z zadaniami świątecznymi, która najbardziej mnie przekonuje i którą co roku robimy. Wprowadzenie do domu kalendarza adwentowego z zadaniami nie tylko umila oczekiwanie, ale także angażuje całą naszą rodzinę do wspólnych działaniach, tworząc niezapomnianą organizację świąteczną.

Kalendarz adwentowy z zadaniami

Kalendarz można zrobić wspólnie, w dowolnej formie. Mogą to być pomalowane torebki śniadaniowe, zrobione z tektury domki, udekorowane rolki po papierze toaletowym, fantazyjne zawieszone na sznurku lub wieszaku w kształcie choinki. Nie ma żadnych ograniczeń.

Każdy członek rodziny może wymyślić zadania, jakie umieścicie w kalendarzu lub jeśli chcecie, żeby najmłodsi mieli niespodziankę, wymyślcie dla nich zadania sami. Ja tak robię, wymyślam zadania wcześniej, do kalendarza dołączam mapę mieszkania i zaznaczone miejsce, w którym trzeba odnaleźć zadanie. Zadania mogą być dowolne, np.: Przygotowanie świątecznych pierników zgodnie z załączonym przepisem. Tworzenie ozdoby choinkowej z użyciem dołączonych materiałów plastycznych. Przeczytanie opowiadania o świętach lub oglądnięcie wspólnie bajki świątecznej. Włączenie się w akcję charytatywną dla potrzebujących. Odkrycie i porozmawianie o starodawnych tradycjach świątecznych. Zrobienie i wysłanie świątecznych kartek do rodziny i przyjaciół. Udekorowanie domu i ubranie choinki. Spacer po okolicy i nakarmienie ptaków.
Bardzo wam polecam taką formę kalendarza adwentowego. Oczywiście można poza zadaniami przemycić słodkości i jakieś drobiazgi świąteczne, ale w ilościach umiarkowanych. Dzięki temu wciąż żywa zostaje tradycja oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, a my przesuwamy akcent z zakupów na działania świąteczne: wspólne gotowanie, dekorowanie i pomaganie innym.

Załączam wam również przykładowe zadania adwentowe, a na zdjęciu zobaczyć możecie nasz kalendarz z zeszłych lat, który pewnego listopadowego wieczoru zrobiłam na torebkach śniadaniowych.

Pobierz za darmo zadania adwentowe do kalendarza.

Kalendarz Adwentowy

Pobierz Pomysły na Własny Kalendarz Adwentowy