
W dzisiejszych czasach coraz chętniej sięgamy po różnorodne metody edukacyjne, które angażują dzieci i sprawiają, że nauka staje się fascynująca i zabawna. Lapbooki doskonale wpisują się w ten trend. Interaktywne zeszyty łączą w sobie elementy edukacyjne, sztukę i technikę, a do tego są łatwe w wykonaniu. Lapbook może dotyczyć każdego tematu i problemu, a jedyne co nas ogranicza w jego konstrukcji to nasza wyobraźnia. Mój syn robił ostatnio lapbooka z kolejnej lektury pt.: “Kto rozweseli pechowego nosorożca” Leszka Kołakowskiego i pokrótce możemy opisać etapy jego tworzenia.
Od czego zacząć tworzenie lapbboka
1. Wybór tematu
Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór tematu lapbooka. Może to być dowolny obszar nauki, taki jak np.: układ słoneczny, pory roku, rośliny, zwierzęta, liczby całkowite, ułamki, procenty itp. lub tematy literackie i historyczne, np.: analiza utworu, lektury lub okresu historycznego. W naszym przypadku temat był prosty, analiza lektury pt.: “Kto rozweseli pechowego nosorożca” Leszka Kołakowskiego.
2. Zbieranie materiałów
Następnie należy zgromadzić materiały potrzebne do stworzenia naszego interaktywnego zeszytu. Mogą to być zdjęcia, rysunki, notatki, wycinki z książki dotyczące danego tematu. W przypadku lektury trzeba po jej przeczytaniu wyodrębnić najważniejsze informacje, takie jak: tytuł książki, autora, czas i miejsce akcji, głównych bohaterów, plan wydarzeń i morał historii.
3. Gromadzenie przyborów i dodatków
Do stworzenia lapbooka potrzebujemy kolorowych kartek technicznych. Przyda się chociaż jedna kartka A3, do której przyklejamy poszczególne elementy lapbooka. Warto przygotować materiały do zdobienia np.: kolorowe kartki papieru, naklejki, taśmy, klej i kolorowe długopisy i kredki. Przydatne są również gotowe szablony, na które wystarczy nanieść tekst lub rysunek, wyciąć i nakleić na swoim zeszycie. Na naszej stronie znajdziecie gotowe szablony do druku za darmo, ale możecie także zrobić swoje własne, do czego bardzo was zachęcam.
4. Konstruowanie lapbooka
Szkielet lapbooka to najczęściej kartka techniczna A3, której dwa końce składamy do środka. Dzięki temu mamy książeczkę z dwoma skrzydłami otwieranymi na zewnątrz. W zależności od ilości informacji możemy rozbudowywać naszego lapbooka, doklejając kolejne strony. Nam wystarczyła jedna kartka A3, ale w poprzednich miesiącach robiliśmy rozbudowanego lapbooka z innej lektury pt.: Kapelusz Pani Wrony, którą możecie podglądnąć na naszym blogu.
5. Dodawanie treści
Kiedy stworzyliśmy szkielet naszej lektury, mój syn powybierał i powycinał szablony. Kilka chwil trwało, zanim wszystko rozmieścił. Kombinował, przymierzał, rozkładał wszystko, tak by powstała spójna całość. Potem wypełniał szablony, część napisał ręcznie i narysował swoje rysunki, a część wypełnił na komputerze, wydrukował i wyciął. Następnie wszystkie informacje, które zgromadził, powklejał.
6. Dekoracje końcowe
Na końcu można dodatkowo ozdobić lapbooka za pomocą kolorowych taśm, naklejek, tak by nadać mu atrakcyjny wygląd.


Korzyści płynące z tworzenia lapbooka.
Warto eksperymentować z różnymi formami edukacji, aby znaleźć te, które najlepiej pasują do potrzeb i zainteresowań naszych dzieci. Lapbooki stanowią fascynującą i kreatywną metodę, która może być stosowana zarówno w domu, jak i w szkole, aby uczynić proces nauki bardziej przyjemnym i angażującym. Dla nas to strzał w dziesiątkę. Mój syn mógł utrwalić swoją wiedzę na temat lektury, rozwinął kreatywność projektując lapbooka i organizując informacje. Sama forma była dla niego ciekawa i z pewnością bardziej zmotywowała go do nauki.
Pobierz za darmo i stwórz swojego lapbooka “Kto rozweseli pechowego nosorożca”.